O projekcie
Mieliśmy taką myśl: skoro John Cage powiedział już 60 lat temu, że wszystko jest muzyką, to pewnie jest też tak, że nie wszystko w tej muzyce musi polegać wyłącznie na dobrych uszach. A skoro muzycy różnych kultur i gatunków niemal nigdy nie opisują kontaktu z muzyką słowem „słyszeć”, używając zamiast tego czasowników „poczuć” i „przeżywać”, to musi być jakaś inna droga docierania muzyki do naszych serc i umysłów. A zatem muzyka, to nie tylko dźwięki…
Migiem na majka to projekt warsztatowy, którego celem jest poznanie różnych gatunków muzycznych przez osoby niesłyszące i niedosłyszące. Składa się z kilku uzupełniających elementów: teorii i historii muzyki, podstaw rytmiki, warsztatów muzycznych w gatunkach samby ulicznej, gamelanu i hip-hopu.
Przy okazji mamy nadzieję na wypracowanie migowego słownika muzycznego i programu nauczania muzyki dla osób niesłyszących.
Trzecim istotnym rezultatem jest wpływ na zmianę wizerunku dostępności muzyki dla niesłyszących – zarówno w świadomości społecznej jak i wewnątrz-środowiskowo.
Projekt Migiem na Majka – Faza 2 stanowi kontynuację i wykorzystanie Fazy 1 realizowanej w latach 2012-2014 poprzez cotygodniowe zajęcia umuzykalniające i warsztaty z samby batucady, które z sukcesem wprowadziły grupę 12 niesłyszących w teorię i praktykę muzyki.
Realizatorem projektu, od 2015 r., jest Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych. W latach ubiegłych projekt realizowała Trafostacja Sztuki w Szczecinie.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Miasta Szczecin.
Partnerzy i Przyjaciele:
- Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych
- Bloco Pomerania
- Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
- Akademia Sztuki w Szczecinie
- Szkoły Artystyczne Top-Art w Szczecinie