O projekcie

Mieliśmy taką myśl: skoro John Cage powiedział już 60 lat temu, że wszystko jest muzyką, to pewnie jest też tak, że nie wszystko w tej muzyce musi polegać wyłącznie na dobrych uszach. A skoro muzycy różnych kultur i gatunków niemal nigdy nie opisują kontaktu z muzyką słowem „słyszeć”, używając zamiast tego czasowników „poczuć” i „przeżywać”, to musi być jakaś inna droga docierania muzyki do naszych serc i umysłów. A zatem muzyka, to nie tylko dźwięki…

Migiem na majka to projekt warsztatowy, którego celem jest poznanie różnych gatunków muzycznych przez osoby niesłyszące i niedosłyszące. Składa się z kilku uzupełniających elementów: teorii i historii muzyki, podstaw rytmiki, warsztatów muzycznych w gatunkach samby ulicznej, gamelanu i hip-hopu.

Przy okazji mamy nadzieję na wypracowanie migowego słownika muzycznego i programu nauczania muzyki dla osób niesłyszących.

Trzecim istotnym rezultatem jest wpływ na zmianę wizerunku dostępności muzyki dla niesłyszących – zarówno w świadomości społecznej jak i wewnątrz-środowiskowo.

Projekt Migiem na Majka – Faza 2 stanowi kontynuację i wykorzystanie Fazy 1 realizowanej w latach 2012-2014 poprzez cotygodniowe zajęcia umuzykalniające i warsztaty z samby batucady, które z sukcesem wprowadziły grupę 12 niesłyszących w teorię i praktykę muzyki.

Realizatorem projektu, od 2015 r., jest Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych. W latach ubiegłych projekt realizowała Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Miasta Szczecin.

Partnerzy i Przyjaciele:

  • Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych
  • Bloco Pomerania
  • Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
  • Akademia Sztuki w Szczecinie
  • Szkoły Artystyczne Top-Art w Szczecinie